X
تبليغات

تصویر ثابت

ابوالقاسم کریمی
عضويت سريع
Fast Register
ورود کاربران
Login
موضوعات
Category
مطالب پر بازديد
Hot Posts
دوستان
Friends
آرشيو
Archive
آخرين مطالب
Last Posts
امار و اطلاعات
Blog counter
تبلیغات
برای دیدن تعرفه کلیک کنید
تبلیغات
برای دیدن تعرفه کلیک کنید
تبلیغات
برای دیدن تعرفه کلیک کنید
40 نکته ی بسیار مهم در خصوص اختلال خواب در کودکان
تاریخ ارسال : 1398/5/21 4:46 , نویسنده :

منابع:

سایت نمناک

سایت باشگاه خبرنگاران جوان

سایت راسخون

سایت ویکی پدیا

سایت خبرگزاری فارس

 

 

 

 

1

نزدیک به 30 درصد از کودکان ممکن است دچار اختلال خواب در طول زندگی خود باشند

2

در حالی که اختلالات خواب درجات مختلفی دارد، بیشتر آن ها را می توان درمان کرد.

3

یکی از مهم ترین کلیدهای درک چگونگی شناسایی مشکلات خواب در کودکان، این است که آن ها با توجه به سن شان به چقدر خواب نیاز دارند.

4

هفته 1تا4 :نوزادان حدود 16 تا 17 ساعت در روزانه می خوابند و 1 تا 3 ساعت بیدارند.

5

4ماهگی - 1 سال - کودکان در این سن نیاز به 14 تا 15 ساعت خواب دارند. 6

1تا3 سال - اغلب کودکان نوپا حدود 12 تا 14 ساعت به خواب نیاز دارند

7

3تا6 سال - تقریبا 11 تا 12 ساعت خواب.

8

7تا12 سال - کودکان این گروه های سنی حدود 10 تا 12 ساعت خواب شبانه نیاز دارند اما اغلب تنها حدود

9 تا 10 ساعت می خوابند.

9

13تا 18 سال - نوجوانان در این سن حدود 8 تا 10 ساعت خواب نیاز دارند، اما به ندرت مقدار مورد نیاز را دریافت می کنند. تکالیف مدرسه و فعالیت های مدرسه اغلب در خواب شبانه آن ها اختلال ایجاد می کند. اکثر نوجوانان حدود 6 تا 8 ساعت می خوابند.

10

اگر کودک تان اغلب در خوابیدن مشکل دارند و یا از اینکه خیلی زودتر از معمول بیدارمی شود شکایت کند، ممکن است نشانه ای از بی خوابی باشد.

11

بی خوابی در کودکان می تواند از عوامل مختلفی از جمله استرس، درد و یا اختلالات ذهنی ناشی شود.

12

استرس می تواند ناشی از مشکلات مربوط به مدرسه ، مسائل اجتماعی، مسائل خانوادگی و یا تغییر در الگوهای زندگی عادی آن ها مانند رفتن به یک شهر جدید باشد.

13

کابوس های شبانه در کودکان 3 ساله بسیار رایج است و می تواند به طور متناوب بین سنین 6 تا 10 سال رخ دهد. معمولا کابوس ها بعد از سن 10 سالگی کمتر می شود. کابوس ها اگر زیاد اتفاق بیفتند و در طول شب کودک را از خواب بیدار کند می تواند منجر به اختلال خواب شوند. بیداری مکرر می تواند موجب اختلال خواب شود و منجر به مشکلاتEDS ،PTSD اضطراب و مشکلات رفتاری شوند.

14

خواب گردی در کودکان بسیار رایج است و حدود 30 درصد از کودکان بین 3تا 7سال در خواب راه می روند. خواب گردی وقتی رخ می دهد که کودک در وسط شب رختخواب را ترک می کند در حالی که هنوز خواب است. چشمانشان ممکن است باز باشد و ممکن است در حین راه رفتن، کلماتی نامفهوم را زیر لب زمزمه کنند. خواب گردی می تواند بین 5 تا 15 دقیقه یا بیشتر طول بکشد. بیشتر کودکانی که خواب گردی دارند تا نوجوانی همین طور هستند. خواب گردی می تواند خطرناک باشد، به خصوص اگر کودک از پله ها پایین رود ، یا خانه را ترک کند سعی کنید محیط را تا جایی که ممکن است ایمن کنید تا از آسیب جلوگیری کنید. همچنین توصیه نمی شود که در طی خواب گردی کودک را بیدار کنید زیرا موجب ترس و سردرگمی در کودک می شود.

15

شب ادراری در اغلب کودکان غیر معمول نیست و به خودی خود دلیل نگرانی نیست. شب ادراری به عنوان اختلال خواب در نظر گرفته نمی شود مگر این که کودک بزرگ تر از پنج سال باشد و حداقل 2 بار در هفته به طور منظم شب ادراری داشته باشد. شب ادراری می تواند ناشی از سابقه خانوادگی ، عقب ماندگی رشد، کنترل پایین مثانه، و پریشانی عاطفی باشد. با این حال، اگر کودک اغلب این تخت را خیس می کند و همچنین خواب آلودگی روزانه را تجربه می کند، می تواند نشانه گرفتگی تنفس بازدارنده (آپنه )باشد.

16

اختلالات خواب در کودکان نه تنها می تواند باعث بد اخلاقی، کودکان شود بلکه به انواع مشکلات رفتاری در خانه، مدرسه و زندگی اجتماعی منجر می شود.

17

بیشتر مشکلات خواب در کودکان ممکن است به طور وسیعی ناشی از ناکافی بودن مدت زمان خواب برای هر سن خاص (کمیت ناکافی خواب) یا ناشی از بی نظمی و گسیختگی در خواب (کیفیت ضعیف خواب) باشد.خواب ناکافی معمولا ناشی از مشکلاتی در شروع خواب (تاخیر در به خواب رفتن) و یا باقی ماندن در خواب (بیدار ماندن طولانی در طی شب) باشد در حالی که گسیختگی در خواب اغلب ناشی از بیدار شدنهای متعدد تکراری و گذرا در طی خواب می باشد.

18

خواب آلودگی در کودکان خود را با اختلالات خلقی ، مشکلات رفتاری مثل بیش فعالی و کنترل ضعیف محرک ها و اختلال در عملکرد شناختی عصبی مانند بی توجهی و کاهش هوشیاری که در طی زمان منجر به مشکلاتی در فراگیری های اجتماعی و تحصیلی می گردد ، نشان می دهد.

19

بیماریهای مزمنی چون فیبروزسیستیک و آرتریت روماتوئید و بیماری های حادی چون اوتیت مدیا ( عفونت گوش میانی ) و کودکان مبتلا به اختلالات روانی مانند اختلال نقص در توجه یا بیش فعالی ،افسردگی و اختلالات اضطرابی کودکان را در معرض اختلالات خواب قرار می دهند .

20

کودکان مبتلا به اوتیسم در معرض خطر افزایش یافته جهت ابتلا به اشکال شدید سخت به خواب رفتن و بیداری شبانه و همینطور اختلالات ریتم شبانه روزی هستند 

21

حدود ۲۵ درصد از بچه ها در طی دوران کودکی مشکل با اهمیتی را در ارتباط با خواب تجربه می کنند.

22

تاخیر طولانی در به خواب رفتن منجر به دوره های ناکافی خواب می گردد.در بیشتر موارد این اختلال به علت ناتوانی یا عدم تمایل والدین برای ترتیب دادن قوانین منظم برای کودک خود جهت زمان خواب شکل گرفته و اغلب توسط رفتار مقابله ای کودک بدتر و وخیم تر می گردد. درمان موثر این اختلال شامل ترکیبی از کم کردن توجه والدین برای رفتار تاخیر در زمان خواب ، برقراری قوانین زمان خواب و تقویت مثبت رفتارهای مناسب در زمان خواب می باشد.آموزش تکنیک های آرامش بخش برای کمک به خواب رفتن راحت تر می تواند برای کودکان بزرگتر مفید باشد

23

تا سن پنج سالگی اختلالات خواب شایع است و عموما موقتی هستند، ولی در برخی موارد که با استرس و اضطراب یا افسردگی همراه باشد خطرناک است.

24

بیشتر کودکان پس از یک سالگی شب ها را تمام می خوابند. اگر این چنین نباشد به احتمال زیاد علتی دارد که باید آن را پیدا کرد.

25

خوابیدن بیش از حد در طول روز باعث خواب آلودگی آنها در طول شب و عدم خوابیدن شان شده و اختلالات خواب را برای آنها ایجاد می کند. اما دلایل دیگری نظیر ترس، اضطراب و درگیر بودن فکر و ذهن کودک به یک اتفاق یا... باعث می شود تا نتواند شب را به خوبی بخوابد و روز ها نیز احساس خستگی و کسالت کند.

26

دلایل دیگری مانند رژیم غذایی نادرست، سرد مزاجی کودک و خوردن غذاهای سرد باعث ایجاد بی خوابی در شب شده و کمبود آهن در بدن کودک نیز علائمی همچون بی خوابی در شب را دارد.

27

حفظ آرامش و آسایش کودک در خوابیدن و آرامش در خواب بسیار مهم است. والدین باید تلاش خود را برای آرامش کودک خود انجام دهند تا دچار اختلال در خواب یاغیره نشود.

28

باید بدانید از نظر طب سنتی رطوبت باعث خواب و خشکی باعث بی خوابی است. وقتی رطوبت در سر زیاد شود باعث خواب آلودگی و کسلی، بی حالی، تشویش، افسردگی و غیره می‌شود و از آن طرف اگه خشکی در مغز زیاد شود باعث بی خوابی، ریز بینی، افراطی، شکاکی، حساسیت های بیجا، افسردگی های مزمن، توهمات خطرناک و غیره می‌شود. پس باید توجه داشته باشید که با برنامه درست غذایی و رفتاری کودک را به سمت اعتدال هدایت کنید.

29

از خوردن چای، قهوه، شکلات هشت ساعت قبل از خواب کودک پرهیز شود.

30

خوردن کاهو، کدو، ماست، پیاز، روغن بادام شیرین، نان با ماست، پنیر، فندق، تربچه، شیر گرم قبل از خواب، باقالا، شاهدانه، دوغ، دارچین، بیدمشک، سیب زمینی، گشیز، خیار، چای زنجبیل، شربت بهارنارنج، کلم‌پلو، برای آرامش و تنظیم خواب مفید است.

31

 اختلالات خواب در کودکان می‌تواند نشانه بیماری‌های روحی مانند افسردگی یا برخی بیماری‌های جسمی مانند مشکلات خونی و تیروئید باشد.

32

اختلال خواب شایعترین مشکل رفتاری در بین کودکان است و تقریبا از هر پنج مراجعه کودک به پزشک یک مورد مربوط به مشکلات خواب می باشد

33

انواع اختلال‌های خواب در کودکان شامل بی خوابی، پرخوابی، اختلالات تنفسی وابسته به خواب، دندان قروچه، کابوس و هراس شبانه واختلال شب‌گردی است. 34

این اختلالات می توانند در اثر بیماری‌های جسمی یا اختلالات روانی، عوامل ژنتیکی، عوامل استرس زای محیطی و مشکلات روانی به وجود بیایند که حدود 20 تا 30 درصد کودکان در مرحله ای از رشد خود این اختلالات خواب را تجربه می‌کنند.

35

يكي از مسائل ايجاد مشكل در خواب كودكان حل نشدن استرس های روزانه آنان است كه با همراهی اين مشكلات به رختخواب، وی دچار كابوس شبانه يا وحشت شبانه می شود

36

یکی از اصول اساسي درمان اختلالات خواب «استقلال آموزي» به كودك است تا بتوانند به طور مستقل و بدون كمك و حضور والدين با آرامش به خواب بروند که البته نوشیدن یک لیوان شیر ولرم یا شیر موز قبل از خواب سبب ایجاد خواب راحت را برای کودک می‌شود

37

والدين بايد توجه داشته باشند كه اختلالات خواب معمولاً با افزايش سن كاهش پیدا می کند و با بکارگیری توصيه‌هاي روان‌شناس و روان‌پزشکان در این زمینه می‌توان رفع اختلال خواب آنان را تسريع کرد و در صورتی که این راهکارها موثر نبود، روان درمانی و درمان رفتاری گزینه های مناسبی برای درمان هستند که از ميان روش‌هاي مختلف درمان اختلالات خواب كودكان، چهار روش «دارو درمانی»، «روان تحليل‌گری»، «خانواده درمانی» و «رفتار درمانی» روشهای موفق‌تری هستند

38

کودکان نیاز به ۱۰ ساعت خواب شبانه دارند، توصیه می‌شود از ۹ شب دیرتر نخوابند.

39

ناگهانی از خواب بیدار شدن به همراه جیغ و حرکت، نوعی اختلال خواب بوده که ناشی از ترس شبانه است و بیشتر در کودکانی که بهداشت خواب در آن‌ها رعایت نشده و سبک زندگی به صورت غلط توسط والدین اجرا می‌شود بروز می‌یابد.

40

اغلب مشکلات بی خوابی و بد خوابی یا اختلال خواب در کودکان به عنوان اختلالات شناخته شده در رابطه با «مقاومت خواب در شب»، «شروع خواب؛تاخیر در خواب» یا «پیاده روی شبانه» توصیف می شوند.

 

 

گردآوری

ابوالقاسم کریمی

29/خرداد/1398

ساعت 21:00http://farzandezamiin.blogfa.com/


امتیاز : 3 | نظر شما : 1 2 3 4 5 6
تعداد بازدید : 221
موضوع : متن,
چهل حدیث گوهربار از امام محمد باقر علیه السلام
تاریخ ارسال : 1398/5/15 13:41 , نویسنده :

18مرداد شهادت امام محمد باقر علیه السلام ، تسلیت باد

 

 

1

الإمام الباقر عليه السلام :اُغدُ عالِمًا خَيرًا ، وتَعَلَّم خَيرًا . امام باقر عليه السلام : دانشمندى نيك باش و به فراگيرى نيكى بپرداز

2

الإمام الباقر عليه السلام :تَذاكُرُ العِلمِ دِراسَةٌ ، والدِّراسَةُ صَلاةٌ حَسَنَةٌ . امام باقر عليه السلام : مذاكره علمى ، درس و درس ، نمازى نيكوست

3

الإمام الباقر عليه السلام :تَعَرَّض لِرِقَّةِ القَلبِ بِكَثرَةِ الذِّكرِ فِي الخَلَواتِ . امام باقر عليه السلام : با ذكر گفتن بسيار در تنهايى هايت ، رقّت قلب بجوى

4

الإمامُ الباقرُ عليه السلام :لا عَدلَ كالإنصافِ . امام باقر عليه السلام : هيچ عدالتى چون انصاف نيست

5

الإمام الباقر عليه ‏السلام : الكِبرُ مَطايَا النّارِ . امام باقر عليه ‏السلام : تكبّر، مَركَبِ آتش است

6

الإمامُ الباقرُ عليه السلام :لا تُقارِنْ و لا تُواخِ أربعةً : الأحْمَقَ ، و البَخيلَ ، و الجَبانَ ، و الكَذّابَ . امام باقر عليه السلام : با چهار كس همنشينى و برادرى مكن: احمق، بخيل، ترسو و دروغگو

7

الإمامُ الباقرُ عليه السلام :أبْعَدُ الخَلْقِ مِنَ اللّهِ إذَا مَا امْتَلَأ بَطْنُهُ . امام باقر عليه السلام : هنگامى كه شكم انسان انباشته است، دورترين فرد از خداست

8

الإمامُ الباقرُ عليه السلام :مَن قُسِمَ لَه الخُرقُ حُجِبَ عنه الإيمانُ . امام باقر عليه السلام : هر كه خشونت و درشتخويى قسمتش شود، از ايمان محروم مى مانَد 9 الإمامُ الباقرُ عليه السلام :إنَّ اللّهَ يُبغِضُ الفاحِشَ المُتَفَحِّشَ . امام باقر عليه السلام : خداوند از آدم بد زبان دشنام گوى نفرت دارد

10

الإمام الباقر عليه السلام :تَذاكُرُ العِلمِ دِراسَةٌ ، وَالدِّراسَةُ صَلاةٌ حَسَنَةٌ. امام باقر عليه السلام : مباحثه علمى ، گونه اى درس است و درس ، نمازى نيكو

11

الإمام الباقر عليه السلام :ما شيبَ شَيءٌ بِشَيءٍ أحسَنُ مِن حِلمٍ بِعِلمٍ. امام باقر عليه السلام : چيزى با چيزى به زيبايى بردبارى با دانش آميخته نگشت

12

الإمام الباقر عليه السلام :صَمتُ الأَديبِ عِندَ اللّهِ أفضَلُ مِن تَسبيحِ الجاهِلِ. امام باقر عليه السلام : نزد خدا ، سكوت ادب آموخته برتر از تسبيح گفتن نادان است

13

الإمام الباقر عليه السلام :إِنَّ اللّهَ عز و جل . . . خَلَقَ الرَّحمَةَ قَبلَ الغَضَبِ . امام باقر عليه السلام : خداوند عز و جل رحمت را پيش از خشم آفريد

14

الإمامُ الباقرُ عليه السلام :لا شَرَفَ كبُعدِ الهِمَّةِ . امام باقر عليه السلام : هيچ شرافتى (افتخارى) چون بلند همّتى نيست

15

الإمامُ الباقرُ عليه السلام :اِستَجلِبْ عِزَّ اليأسِ بِبُعدِ الهِمَّةِ . امام باقر عليه السلام : عزّتِ طمع نداشتن را با بلندى همّت به دست آر

16

لإمام الباقر عليه السلام :ألِحّوا فِي الاِستِغفارِ ، فَإِنَّهُ مَمحاةٌ لِلذُّنوبِ . امام باقر عليه السلام : در آمرزش خواهى پافشارى كنيد؛ زيرا، پاك كننده گناهان است

17

الإمامُ الباقرُ عليه السلام :مِن شَقاءِ العَيشِ ضِيقُ المَنزِلِ . امام باقر عليه السلام : از سختى زندگى، تنگى منزل است

18

الإمامُ الباقرُ عليه السلام :إنَّ اللّهَ يُحِبُّ إطعامَ الطَّعامِ ، و إفشاءَ السَّلامِ . امام باقر عليه السلام : خداوند اطعام كردن مردم و به همه سلام دادن را دوست دارد

19

لا فَضيلَةَ كالجِهادِ ، ولا جِهادَ كمُجاهَدَةِ اَلهَوي . فضيلتي چون جهاد نيست ، و جهادي چون مبارزه با هواي نفس نيست

20

لا يسلم احد من الذنوب حتي يخزن لسانه. هيچ كس از گناهان سالم نمي ماند ، مگر اينكه زبانش را نگه دارد

21

ان الله عزوجل يحب المداعب في الجماعه بلا رفث. خداوند عزوجل كسي را كه در ميان جمع ، بدون ناسزاگويي شوخي كند ، دوست دارد

22

مَا اَحسَنَ الحَسَنَاتِ بَعدَ السَّيئاتِ وَ مَا اَقبَحَ السَّيئاتِ بَعدَ الحَسَنَاتِ چه نيكوست نيكي ها بعد از بديها و چه زشت است بديها پس از نيكي ها

23

تَزَين للَّهِ‏ِ بِالصِّدقِ فِي الاعمالِ با راست كردارى، خود را براى خدا بياراى

24

الصَّبرُ صَبرانِ: صَبرٌ عَلي البَلاءِ حَسَنٌ جَميلٌ وَ أفضَلُ الصَّبرَين الوَرَعُ عَن المَحارم. صبر بر دو گونه است: صبر بر بلا كه نيكو و زيباست و برترين اين دو قسم پرهيز نمودن از حرامهاي الهي است

25

مَا مِن عِبَادَة أفضَلَ عِندَ اللهِ مِن عِفَّةِ بَطن وَ فَرج. هيچ عبادتي در نزد خدا برتر از ترك شهوات شكم و فرج نيست

26

فَانزِل نَفسَكَ مِنَ الدُّنيا كَمَثَلِ مَنزِلٍ نَزَلتَهُ ساعَةً ثُمَّ ارتَحَلتَ عَنهُ. خود را در دنيا چنان منزل ده كه گويى ساعتى در آن منزل دارى وسپس از آن كوچ مي كني

27

چه بسا شخص حريص بر امري از امور دنيا ، كه بدان دست يافته و باعث نافرجامي و بدبختي او گرديده است ، و چه بسا كسي كه براي امري از امور آخرت كراهت داشته و بدان رسيده ، ولي به وسيله آن سعادتمند گرديده است . بحارالانوار ، دار احياء الترا العربي ، ج 75، ص (166

28

تو را به پنج چيز سفارش مي كنم : اگر مورد ستم واقع شدي ستم مكن ، اگر به تو خيانت كردند خيانت مكن ، اگر تكذيبت كردند خشمگين مشو ، اگر مدحت كنند شاد مشو ، و اگر نكوهشت كنند ، بيتابي مكن . بحارالانوار ، دار احياء الترا العربي ، ج 75، ص (167

29

نهايت كمال ، فهم در دين و صبر بر مصيبت ، و اندازه گيري در خرج زندگاني است . بحارالانوار ، دار احياء الترا العربي ، ج 75، ص(172

30

سه چيز از خصلتهاي نيك دنيا و آخرت است : از كسي كه به تو ستم كرده است گذشت كني ، به كسي كه از تو بريده است بپيوندي ، و هنگامي كه با تو به ناداني رفتار شود ، بردباري كني . بحارالانوار ، دار احياء الترا العربي ، ج 75، ص (173

31

دانشمندي كه از علمش سود برند ، از هفتاد هزار عابد بهتر است . بحارالانوار ، دار احياء الترا العربي ، ج 75، ص (173

32

هر كس با خانواده اش خوشرفتار باشد ، بر عمرش افزوده مي گردد . بحارالانوار ، دار احياء الترا العربي ، ج 75، ص (175

33

بر شما باد به پرهيزكاري و كوشش و راستگويي ، و پرداخت امانت به كسي كه شما را بر آن امين دانسته است ، چه آن شخص ، نيك باشد يا بد . بحارالانوار ، دار احياء الترا العربي ، ج 75، ص (179

34

غيبت آن است كه درباره برادرت چيزي را بگويي كه خداوند بر او پوشيده و مستور داشته است . و بهتان آن است كه عيبي را كه در برادرت نيست ، به او ببندي . بحارالانوار ، دار احياء الترا العربي ، ج 75، ص (178

35

خداوند ، دشنام گوي بي آبرو را دشمن دارد . بحارالانوار ، دار احياء الترا العربي ، ج 75، ص (176

36

خداوند عزوجل كسي را كه در ميان جمع ، بدون ناسزاگويي شوخي كند ، دوست دارد . كافي ، ج 2 ، ص (663

37

به خدا سوگند هيچ بنده اي در دعا ، پافشاري و اصرار به درگاه خداي عزوجل نكند ، جز اينكه حاجتش را بر آورد . كافي ، ج 2 ، ص (475

38

از دشمني بپرهيزيد ، زيرا فكر را مشغول كرده و مايه نفاق مي گردد . بحارالانوار ، دار احياء الترا العربي ، ج 2 ، ص (301

39

هر كه بر خدا توكل كند ، مغلوب نمي شود ، و هر كه از گناه به خدا پناه برد ، شكست نمي خورد . بحارالانوار ، دار احياء الترا العربي ، ج 68، ص (151

40

مؤمن برادر مؤمن است ، او را دشنام نمي دهد ، از او دريغ نمي كند ، و به او گمان بد نمي برد . بحارالانوار ، دار احياء الترا العربي ، ج 75، ص (176

 

 گردآوری

ابوالقاسم کریمی

سه شنبه - ۱۵ مرداد ۱۳۹۸

http://farzandezamiin.blogfa.com/


امتیاز : 3 | نظر شما : 1 2 3 4 5 6
تعداد بازدید : 227
برچسب ها :اسلام,دین,حدیث,
موضوع : متن,
احادیثی گهربار از امام محمدتقی علیه السلام
تاریخ ارسال : 1398/5/11 16:30 , نویسنده :

شهادت امام جواد تسلیت باد


 


محمد بن علی بن موسی مشهور به امام جواد و امام محمدِ تقی (۱۹۵-۲۲۰ق) امام نهم شیعیان اثناعشری است. کنیه او ابوجعفر ثانی است. او ۱۷ سال امامت کرد و در ۲۵ سالگی به شهادت رسید. در میان امامان شیعه، وی جوان‌ترین امام در هنگام شهادت بوده است.


 


 


*****


الإمام الجواد عليه السلام :اِتَّئِد تُصِب أو تَكَد . امام جواد عليه السلام : درنگ كن تا به حقيقت برسى ، يا به آن نزديك شوى 


*****


الإمام الجواد عليه السلام :الشَّريفُ كُلُّ الشَّريفِ مَن شَرَفُهُ عِلمُهُ . امام جواد عليه السلام : شريف به تمام معنا كسى است كه دانشش مايه شرف او گردد


*****


الإمامُ الجوادُ عليه السلام :مَن أمَّلَ فاجِرا كانَ أدنى عُقُوبَتِهِ الحِرمانُ . امام جواد عليه السلام : هر كه به نابكار اميد بندد ، كمترين سزايش ناكام شدن است


*****


الإمامُ الجوادُ عليه السلام :أفضَلُ العِبادَةِ الإخلاصُ . امام جواد عليه السلام : برترين عبادت، اخلاص است


*****


الإمامُ الجوادُ عليه السلام :كَفى بالمَرءِ خِيانَةً أنْ يكونَ أمينا للخَوَنَةِ . امام جواد عليه السلام : در خيانت كارى مرد همين بس كه امانتدار خيانتكاران باشد


*****


الإمام الجواد عليه‏السلام : مَنِ انقادَ إلَى الطُمَأنينَةِ قَبلَ الخُبرَةِ فَقَد عَرَّضَ نَفسَهُ لِلهَلَكَةِ ، ولِلعاقِبَةِ المُتعِبَةِ . امام جواد عليه‏السلام : هركه پيش از آزمودنِ [كسى] تسليم اطمينان شود ، خود را در معرض هلاكت و عاقبت رنج آلود ، قرار داده است


*****


الإمام الجواد عليه‏السلام : إيّاكَ و مُصاحَبَةَ الشِّرّيرِ ؛ فَإِنَّهُ كَالسَّيفِ المَسلولِ ؛ يَحسُنُ مَنظَرُهُ ، ويقَبُحُ أثَرُهُ . امام جواد عليه‏السلام : از مصاحبت با شخص شرير بپرهيز ، كه چون شمشيرِ برهنه است ؛ منظره‏اش نيكو و اثر (زخم) آن زشت است


*****


الإمامُ الجوادُ عليه السلام :ثلاثُ خِصالٍ تُجْتَلَبُ بهِنَّ المَحبَّةُ : الإنْصافُ في المُعاشَرَةِ ، و المُواساةُ في الشِّدّةِ، و الانْطِواعُ و الرُّجوعُ إلى قَلبٍ سَليمٍ . امام جواد عليه السلام : سه خصلت است كه به وسيله آنها جلب محبت مى شود: رعايت انصاف در معاشرت با ديگران، هميارى ديگران در سختى، و برخوردارى از قلبى سليم و مهربان


*****


الإمامُ الجوادُ عليه السلام :مَن لَم يَعْرِفِ المَوارِدَ أعْيَتْهُ المَصادِرُ . امام جواد عليه السلام : هر كس نداند كارى را از كجا آغاز كند، از به سرانجام رساندن آن درماند


*****


امام جواد عليه السلام : القَصدُ إلَى اللّه ِ تعالي بِالقُلُوبِ ، أبلَغُ مِن إِتعابِ الجَوارِحِ بِالأعمالِ ؛ امام جواد عليه السلام :به دل آهنگ خدا داشتن برتر است تا خسته كردن جوارح به عبادت *****


امام جواد عليه السلام : غِنَى المُؤمِنِ غِناهُ عَنِ النّاسِ ؛ امام جواد عليه السلام :توان گرى مؤمن در بى نيازى از مردم است *****


امام جواد عليه السلام : قَد عاداكَ مَن سَتَرَعَنكَ الرُّشدَ اتِّباعا لِما تَهواهُ ؛ امام جواد عليه السلام :آن كه براى پيروى از هوس تو ، راه پيشرفت را از تو پنهان كند ، با تو دشمنى كرده است ***** امام جواد عليه السلام : الأيامُ تَهتِكُ لَكَ الأمرَ عَنِ الأسرارِ الكامِنَةِ ؛ امام جواد عليه السلام :روزگار رازهاى نهان را بر تو آشكار مى كند


*****


امام جواد عليه السلام : إعلَم أنَّكَ لَن تَخلُوَ مِن عَينِ اللّه ِ فَانظُر كَيفَ تَكُونُ امام جواد عليه السلام :بدان كه از ديد خداوند پنهان نيستى ، پس بنگر چگونه اى


*****


امام جواد عليه السلام : مَنِ انقَطَعَ إلى غَيرِ اللّه ِ وَ كَلَهُ اللّه ُ إلَيهِ ؛ امام جواد عليه السلام :آن كه به غير خداوند روى آورد ، خداوند به همو واگذارش كند


*****


امام جواد عليه السلام : لاتَكُن وَلِيّا لِلّهِ فِي العَلانِيَةِ ، عَدُوّا لَهُ فِي السِّرِّ ؛ امام جواد عليه السلام :در ظاهر ، دوست خدا و در باطن ، دشمن خدا مباش


*****


امام جواد عليه السلام : مَن هَجَرَ المُداراةَ قارَبَهُ المَكرُوهُ ؛ امام جواد عليه السلام :آن كه سازش و مدارا را ترك كند ، ناگوارى به او روى آورد


*****


امام جواد عليه السلام : اَلْمُؤمِنُ يَحْتاجُ إلى ثَلاثِ خِصالٍ: تَوْفيقٍ مِنَ اللّه ِ وَواعِظٍ مِنْ نَفْسِهِوَقَبُولٍ مِمَّنْ يَنْصَحُهُ؛ مؤمن نيازمند سه چيز است: توفيقى از پروردگار، پند دهنده اى از درون خويش وپذيرش از نصيحت كنندگان


*****


طُولُ التَّسويفِ حَيَرةٌ؛ امروز و فردا كردنِ بسيار ، سرگردانى است


*****


إظهارُ الشَّيءِ قَبلَ أن يُستَحكَمَ مَفسَدَةٌ لَهُ؛ علنى كردن چيزى ، پيش از آن كه استوار شود ، مايه تباهى آن است


*****


الإمامُ الجوادُ عليه السلام : الفَضائلُ أربَعةُ أجناسٍ :أحَدُها : الحِكمَةُ ، وقِوامُها في الفِكرَةِ ، والثاني : العِفَّةُ ، وقِوامُها في الشَّهوَةِ ، والثالثُ : القُوَّةُ ، وقِوامُها في الغَضَبِ ، والرابِعُ : العَدلُ ، وقِوامُهُ في اعتِدالِ قُوَى النفسِ . امام جواد عليه السلام : فضيلتها چهار گونه اند: اول، حكمت كه جانمايه آن انديشه است. دوم، عفّت كه جانمايه اش شهوت است. سوم، قدرت كه جانمايه اش خشم است. چهارم، عدل كه قوام آن در اعتدال قواى نفسانى است


*****


وَ قالَ الْجَوادُ عليه السلام: اَلْمُؤمِنُ يَحْتاجُ اِلى تَوْفيقٍ مِنَ اللّه ِ وَواعِظٍ مِنْ نَفْسِهِ وَقَبُولٍ مِمَّنْ يَنْصَحُهُ. امام محمد تقى عليه السلام فرمود: مـؤمن به سه چـيز مـحتاج است: ۱ ـ توفيق الهى، كه كارها را بخوبى به پيش ببرد. ۲ ـ واعظ درونى كه هرلحظه او را پند و انذار دهد. ۳ ـ پذيرش نصحيت كسى كه او را پند مى دهد


*****


وَ قالَ الْجَوادُ عليه السلام: ثَـلاثٌ يَبْلُغْنَ بِالْعَبْدِ رِضْوانَ اللّه ِ تَعالى: كِثْـرَةُ الاْءسْتِغفـارِ وَلِينُ الْجانِبِ وَكَثْرةُ الصَّدَقَةِ. وَثَـلاثٌ مَنْ كُنَّ فيهِ لَمْ يَنْـدَمْ: تَرْكُ الْعَجَلةِ وَالمْشَوَرَةِ وَالتَّوَكُّلِ عَلىَ اللّه ِ عِنْدَ الْعَزْمِ. امام جواد عليه السلام فرمود: سه چيز است كه اگر در كسى باشد سبب خوشنودى خداست: * زياد استغفار كردن * و همنشينى خوب * زياد صدقه دادن و سه چيز است كه هركس دارا باشد پشيمان نمى شود : * پرهيز از عجله و شتاب * مشورت در كارها * توكل بر خدا وقتى تصميم به انجام كارى گرفت


*****


وَ قالَ الْجَوادُ عليه السلام: لاتُـعاجِلُوا الْأمْرَ قَبْلَ بُـلُوغِهِ فَتَـنْدَمُوا وَلايَطُولَنَّ عَلَيْكُمُ الْأمَدُ فَتَقْسُو قُلُوبُكمْ وَارْحَـمُوا ضُـعَفـاءَكُـمْ وَاطْلُبُوا مِنَ اللّه ِ الرَّحْمَةَ بِالرَّحْمَةِ فيهمْ. امام جواد عليه السلام فرمود: در هيچ كارى قبل از آنكه وقتش برسد عجله نكنيد كه پشيمان خواهيد شد و زمان انجام آن طولانى نشود كه سنگدل خواهيد شد و به ضعيفان رحم كنيد، و با اين كار رحمت خدا را به دست آوريد (يعنى اگر به افراد ناتوان رحم كرديد، خـداوند به شـما رحـم خواهـد كرد)


*****


وَ قالَ الْجَوادُ عليه السلام: مَنْ شَهِدَ أمْرا فَكَرِهَهُ كانَ كَمَنْ غابَ عَنْهُ ومَنْ غابَ عَنْ اَمرٍ فَرَضِيَهُ كانَ كَمَنْ شَهِدَهُ. امام محمد تقى عليه السلام فرمود: هركس در كارى شركت داشته باشد ولى از آن كار ناراضى باشد مثل كسى است كه در آن كار دست ندارد، و آن كه غايب باشد و راضى، مانند كسى كه در آن كار شريك است


*****


وَ قالَ الْجَوادُ عليه السلام: راكِبُ الشَّهَواتِ لاتُسْتَقالُ لَهُ عَثْرَةٌ. امام جواد عليه السلام فرمود: كسى كه بر مركب شهوت سوار است، هيچ لغزشى، از او بخـشوده نمى شود


*****


وَ كَتَبَ ابُوجَعفَر الثانى عليه السلام اِلى بَعضِ أوليائِهِ: اَمّا هذِهِ الدُّنيا فَإنّا فيها مُغْتَرِقُونَ وَلكِنْ مَنْ كانَ هَواهُ هَوى صاحِبِهِ ودانَ بِدينِهِ فَهُوَ مَعَهُ حَيْثُ كانَ، وَالاْخِرَةُ هِىَ دارُالقَرارِ. حديث امام جواد به يكى از دوستان خود نوشت: ما همه در اين دنيا با هم آشناييم و با هم زندگى مى كنيم ولى هركس با دوستش همفكر باشد و از مكتب و مرام او پيروى كند، هرجا برود با اوست و خانه هميشگى، آخرت است.


*****


وَ قالَ الْجَوادُ عليه السلام: لَوْ سَكَتَ الْجاهِلُ مَا اخْتَلَفَ النّاسُ. امام محمد تقى عليه السلام فرمود: اگر نادان سخن نگويد. مردم اختلاف نمى كنند


*****


وَ قالَ الْجَوادُ عليه السلام: مَنْ عَمِلَ عَلى غَيْرِ عِلْمٍ ما يُفْسِدُ اَكْثَرَ مِمّا يُصْلِحْ. امام جواد عليه السلام فرمود: هـر كس بـدون آگاهى كـار كـند، بيش از آنكه درست كند، خراب مى كند 


*****

گردآوری:

ابوالقاسم کریمی

جمعه - ۱۱ مرداد ۱۳۹۸


امتیاز : 4 | نظر شما : 1 2 3 4 5 6
تعداد بازدید : 239
برچسب ها :اسلام,حدیث,دین,
موضوع : متن,
شعر:نوحه گر /ابوالقاسم کریمی
موضوع : شعر,
16 حدیث گران سنگ در باب مهربانی
تاریخ ارسال : 1398/4/30 11:53 , نویسنده :

***

الإمام عليّ عليه‏السلام ـ فِي الحِكَمِ المَنسوبَةِ إلَيهِ ـ : يَجِبُ عَلَيكَ أن تُشفِقَ عَلى وَلَدِكَ أكثَرَ مِن إشفاقِهِ عَلَيكَ .

امام على عليه‏السلام ـ در حكمت‏هاى منسوب به ايشان ـ : بر تو واجب است كه به فرزندت بيش از مهربانى‏اش به تو ، مهربانى كنى 

***

المستدرك على الصحيحين عن أبي موسى الأشعري :إنَّ رَسول اللّه ِ صلى الله عليه و آله قال : لَن تُؤمِنوا حَتّى تَحابّوا . أفَلا أدُلُّكُم عَلى ما تَحابّوا عَلَيهِ ؟ قالوا : بَلى يا رَسول اللّه ِ . قالَ : أفشُوا السَّلامَ بَينَكُم تَحابّوا ، وَالَّذي نَفسي بِيَدِهِ ، لا تَدخُلُوا الجَنَّةَ حَتّى تَراحَموا . قالوا : يا رَسول اللّه ِ ، كُلُّنا رَحيمٌ . قالَ : إنَّهُ لَيسَ بِرَحمَةِ أحَدِكُم ، ولكِن رَحمَةِ العامَّةِ ، رحمَةِ العامَّةِ!

المستدرك على الصحيحين ـ به نقل از ابو موسى اشعرى ـ : پيامبر خدا فرمود : «هرگز ايمان نخواهيد آورد ، مگر آن كه يكديگر را دوست بداريد . آيا شما را به چيزى راه نمايى كنم كه بر اساس آن ، يكديگر را دوست بداريد؟» . گفتند : آرى ، اى پيامبر خدا ! فرمود : «ميان خودتان سلام كردن را رواج دهيد تا يكديگر را دوست بداريد . سوگند به آن كه جانم در دست اوست ، وارد بهشت نخواهيد شد ، مگر اين كه به يكديگر مهربانى كنيد» . گفتند : اى پيامبر خدا! همه ما مهربان هستيم . فرمود: «مقصود، مهربانى شخص شما [به كسانى خاص] نيست ؛ بلكه مهربانى به همگان است ، مهربانى به همگان!» 

***

عنه صلى الله عليه و آله :التَّوَدُّدُ إلَى النّاسِ نِصفُ العَقلِ.

پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : مهربانى با مردم ، نيمى از خردمندى است 

***

عنه عليه السلام :التَّلَطُّفُ مِفتاحُ الرِّزقِ .

امام على عليه السلام: لطف (مهربانى)، كليد روزى است

***

عنه عليه السلام :تَواصَلوا و تَبارُّوا و تَراحَموا و تَعاطَفوا .

امام صادق عليه السلام : با همديگر پيوستگى و نيكوكارى و مهربانى و مهر ورزى داشته باشيد

***

عنه عليه السلام :بِبَذلِ الرحمَةِ تُستَنزَلُ الرحمَةُ .

امام على عليه السلام : با مهربانى به ديگران است كه رحمت [خدا] فرود مى آيد 

***

عنه عليه السلام :الرِّفقُ مِفتاحُ الصوابِ ، و شِيمَةُ ذَوِي الألبابِ .

امام على عليه السلام : ملايمت و مهربانى ، كليد درستى و خوى خردمندان است 

***

رسول اللَّه صلى اللَّه عليه و آله : إنَّ المُسلِمَينِ إذَا التَقَيا وتَبَسَّما بِلُطفٍ وتُؤَدَةٍ ، تَناثَرت خَطاياهُما بَينَ أيديهِما .

پيامبر خدا صلى اللَّه عليه و آله : دو مسلمان كه با تبسّم و مهربانى و درنگ با هم ملاقات كنند ، گناهانشان پيش رويشان فرو مى‏ريزد 

***

عنه عليه السلام :كُن كَالطَّبيبِ الرَّفيقِ الَّذي يَضَعُ الدَّواءَ بِحَيثُ يَنفَعُ .

امام على عليه السلام : چونان طبيب مهربانى باش كه دوا را آن جا مى نهد كه سود مى بخشد

***

الإمام عليّ عليه السلام :بِرّوا أيتامَكُم ، وواسوا فُقَراءَكُم ، وَارفَقوا بِضُعَفائِكُم .

امام على عليه السلام : به يتيمانتان نيكى كنيد ، نسبت به نيازمندانتان مواسات نماييد ، و با ناتوانانتان مُدارا (مهربانى) كنيد 

***

عنه صلى الله عليه و آله :إذا أرادَ اللّهُ بأهلِ بيتٍ خَيرا أدخَلَ علَيهِم بابَ رِفقٍ .

پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : هرگاه خداوند خير خانواده اى را بخواهد باب ملايمت و مهربانى را به روى آنان بگشايد 

***

عنه عليه‏السلام : أشعِر قَلبَكَ الرَّحمَةَ لِلرَّعِيَّةِ ، وَ المَحَبَّةَ لَهُم ، وَ اللُّطفَ بِهِم .

امام على عليه‏السلام : براى قلب خود ، لباسى از مهربانى به مردم و لطف و رحمت بر آنان تهيه كن! 

***

عنه عليه السلام :الكريمُ يَلينُ إذا استُعطِفَ، و اللَّئيمُ يَقسُو إذا اُلطِفَ .

امام على عليه السلام : شخص بزرگوار هر گاه به او مهربانى و محبّت شود نرم مى شود، ولى فرومايه هر گاه با او به نرمى و ملاطفت رفتار شود سخت مى شود

***

رسولُ اللّهِ صلى الله عليه و آله :اِرحَمُوا عَزيزا ذَلَّ ، و غَنِيّا افتَقَرَ ، و عالِما ضاعَ في زمانِ جُهّالٍ .

پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : به عزيزى كه خوار گشته و توانگرى كه تهيدست شده و دانشمندى كه در روزگار نادانان تباه گرديده است ، رحم و مهربانى كنيد 

***

عنه عليه السلام :رَأَيتُ جَميعَ البِرِّ ، فَلَم أرَ بِرّا أفضَلَ مِنَ الرَّحمَةِ وَالشَّفَقَةِ .

امام على عليه السلام : همه نيكى ها را ديدم ؛ امّا نيكى اى برتر از مهربانى و دلسوزى نديدم

***

عنه عليه السلام :اِتَّقُوا اللّهَ ، وكونوا إخوَةً بَرَرَةً ، مُتَحابّينَ فِي اللّهِ ، مُتَواصِلينَ مُتَراحِمينَ .

امام صادق عليه السلام : از خدا پروا كنيد ، برادرانى نيكوكار باشيد و به خاطر خدا با يكديگر دوستى ، پيوند و مهربانى داشته باشيد

***گردآوری

ابوالقاسم کریمی


امتیاز : 3 | نظر شما : 1 2 3 4 5 6
تعداد بازدید : 236
برچسب ها :حدیث,دین,اسلام,
موضوع : متن,